SATURDAY SCOREBOARD
Riverina League
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Leeton-Whitton 9.14 (68) d Coolamon 9.7 (61)
Collingullie-Glenfield Park 28.21 (189) d Narrandera 2.3 (15)
Wagga Tigers 12.11 (83) d Turvey Park 4.10 (34)
MCUE 13.9 (87) d Griffith 5.16 (46)
Farrer League
East Wagga-Kooringal 11.9 (75) d Northern Jets 7.6 (48)
Temora 24.20 (164) d Coleambally 2.5 (17)
Marrar 17.16 (118) d Barellan 4.7 (31)
North Wagga 12.17 (89) d CSU 4.1 (25)
Hume League
RWW Giants 14.12 (96) d Murray Magpies 9.11 (65)
Henty 10.9 (69) d Billabong Crows 7.7 (49)
Culcairn 13.8 (86) d CDHBU 7.8 (50)
Lockhart 9.8 (62) d Holbrook 7.14 (56)
Jindera 8.7 (55) d Osborne 7.6 (48)
BB Saints 17.9 (111) d Howlong 6.10 (46)
Southern Inland
Preliminary final: Waratahs 56 d Wagga City 26
Womens Sevens: Leeton d Waratahs
Group Nine
Elimination final: Tumut 58 d Kangaroos 12
Qualifying final: Gundagai 48 d Young 4
Racing
The Narrandera Cup was won by Ruary Mac ($3.60) for Benalla trainer Chris Davis and Wagga apprentice jockey Rebeka Prest.
Apprentice jockey Josh Richards, who hails from Wagga, also rode the first winner of his career on Auro ($14.80).
Farrer League: Round 18
- Northern Jets v East Wagga-Kooringal, Marrar v Barellan, North Wagga v CSU, Temora v Coleambally
It's as good as a final at Ardlethan when the Northern Jets host East Wagga-Kooringal, with the winner to finish fifth on the ladder and secure a spot in the finals.
Will the Hawks' bid for back-to-back flags be alive and kicking beyond the home-and-away rounds?
Or will the Jets continue a season of defying expectation, and climb back into the top five in the last round to launch another finals campaign?
Riverina League: Round 17
- Turvey Park v Wagga Tigers, MCUE v Griffith Swans, Coolamon v Leeton-Whitton, Narrandera v Collingullie-Glenfield Park
Four games that can all shape the final five feature in an intriguing round of football in the Riverina League.
Mangoplah-Cookardinia United-Eastlakes will be out to keep their minor premiership hopes alive when they host Griffith on Saturday, while Wagga Tigers can move back into fifth spot with a win over arch-rivals Turvey Park.
On Sunday, Coolamon can virtually cement fifth spot on the ladder when they face third-placed Leeton-Whitton at Kindra Park, while ladder leaders Collingullie-Glenfield Park will be out to bounce back when they travel to Narrandera.
Southern Inland Rugby Union: Preliminary final
- Waratahs v Wagga City
A place in the grand final goes on the line when the two Wagga rivals face off at 3pm Saturday.
In a fourth rematch of last year’s grand final for the season, Waratahs are looking to make it 10 straight wins against City.
The winner will play undefeated Leeton in the grand final.
Group Nine: Finals
- Tumut v Kangaroos (elimination final), Gundagai v Young (qualifying final)
On Saturday, Tumut welcome back Dan Kilian for the first time since round four in the Blues first finals games since 2011.
Kangaroos have fought hard to make the finals series and will face a tough task taking on Tumut and Twickenham but come into the clash in good form.
Then on Sunday, Gundagai and Young are both looking to win in order to tackle Southcity in a place in the grand final.
Young scored a big win when the teams last met, but had a big slip up against Tumut last week which cost them home ground advantage.
The Tigers are coming off a win by against Temora but has much stiffer competition this time around.
Group 20: Round 18
- Griffith Black and Whites v Hay, West Wyalong v Waratahs, Yenda v Leeton, Yanco-Wamoon v Darlington Point
It is a fight for finals positions when the final round of the Group 20 competition gets underway on Saturday afternoon.
When West Wyalong host Waratahs on Saturday the result will determine whether Leeton and Yanco-Wamoon have any chance of making it to the finals.
If Waratahs were to lose it would give Darlington Point Coleambally a sniff of taking third position.